wtorek, 6 sierpnia 2013

Kocia Adopcja

 Jeśli byłeś kiedyś w schronisku to znasz widok tych smutnych oczu.
Zerkają na Ciebie z nadzieją, ze to właśnie ty jesteś wybawieniem, i pomożesz poznać smak lepszego życia. 
 
 schronisko w Kaliszu


Kot to nie zabawka, torebka, którą kupujemy na chwilę, a potem rzucamy w kąt lub oddajemy koleżance. Przyjęcie futerka pod dach musi być wynikiem świadomej decyzji, podejmowanej wspólnie przez wszystkich członków rodziny. Musimy pamiętać, że kot to zwierzę długowieczne - nasz mruczący przyjaciel może żyć ponad 15 lat.

Zdarzają się też koty, które z wiekiem zapadają na poważne choroby, potrzebują specjalistycznej opieki, wymagają ścisłej diety, badań i troski. Adopcja kota jest jak małżeństwo - "w zdrowiu i w chorobie, na dobre i złe" i trzeba sobie to uświadomić jeszcze przed wzięciem futrzaka.


Kot nie jest zwierzęciem tanim. Codzienna dieta futerka nie może opierać się na resztkach z obiadu, ale jej podstawę powinna stanowić dobra karma, która kosztuje, lecz jednocześnie jest paliwem dla organizmu - tak jak w przypadku człowieka. Działa tu prosta zasada: kto je "śmieci" ten będzie miał kiepskie zdrowie. Odpowiednie jedzenie "zwraca się" w postaci zdrowego pupila.

Ponadto koty potrzebują corocznych szczepień chroniących przed chorobami wirusowymi, pasty odkłaczającej, kociej trawki do podgryzania no i żwirku. Rodzaj żwirku zależy od zasobności naszego portfela i gustu kota. Wiele zwierząt preferuje zwykły, tani żwirek bez dodatków zapachowych.
Nowy właściciel powinien to przewidzieć, zanim zdecyduje się na adopcję. Często, zanim weźmiemy kredyt, czy kupimy drogie meble, przeprowadzamy kalkulację kosztów. To samo warto zrobić przed przyjęciem pod swój dach kota. Tym bardziej, że w stosunku do zwierząt nadrzędna zasada głosi "kto kocha ten dba".

 


Sama procedura adopcyjna nie jest zbyt skomplikowana. 
Musimy być pełnoletni i odpowiedzialni.
Trzeba pamiętać, że zawsze może być wysłany przedstawiciel schroniska który sprawdza w jakiej kondycji jest zwierzę i jakie ma warunki. 
Wiele kotów dostaje również micro chipy, gdy uciekną z domu i trafia znów do schroniska, właściciel może poszukiwać kota według ów chipa. Jeśli jednak nie zgłosi zaginięcie zwierzęcia a trafi ono do schroniska ponosi on karę. 

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/q71/1004908_596475843708989_989201762_n.jpg


 ______________________________

Na koniec chciałam prosić każdego kociarza który tu zaglądnie o zagłosowanie na dwa kociaki (można oddać dwa głosy) w wielki konkursie u Maskoteki i pieski. 


Wystarczyć kliknąć i wybrać zdjecia nr 17 i 19 :)


1 komentarz: