niedziela, 28 lipca 2013

Karma i legowisko na lato.

Witam.

Dziś chciałabym poruszyć kwestie jedzenia dla zwierząt (bo nie tylko kotów) w czasie upalnych dni.

Najlepszym rozwiązaniem dla naszego pupila jak i dla tych bezdomnych które dokarmiamy jest sucha karma. Mokra jest nieodpowiednia z racji wysokich temperatur i szybkiego psucia. Jest gorąco więc każdemu chce się mniej jeść, a jedzenie pozostawione w misce na cały dzień się po prostu zepsuje.
Jest ona oczywiscie lepsza w zimie bo zawiera dużo niezbędnego tłuszczu. 

Nie trzeba kupować najdroższej suchej karmy by zasmakowała kotu, wystarczy zapytać weterynarza jaką poleca, poczytać na internecie jaka jest odpowiednia dla danej rasy i wieku kota. 

Z doświadczenia wiem i mogę polecić Friskies. Mój kot jest wyjątkowo wybredny ale to zjada chętnie. Opakowanie dla dorosłego kota kosztuje ok.4.30 zł a starcza na ponad tydzień więc jest to o wiele bardziej opłacalne niż puszki isaszetki, a przede wszystkim zdrowsze! 


_____________________


Tak samo jak ludzie tak i koty w czasie lata szukają chłodnych miejsc. Zapewnijmy im więc odpowiednie schronienie przed słońcem. Może być to jakieś zacienione, chłodne miejsce w naszym domu lub mieszkaniu. Świetnym miejscem dla kota w gorące lato jest garaż lub piwnica, gdyż te miejsca zazwyczaj są chłodniejsze niżeli pomieszczenia w naszym domu.

Jeśli macie możliwość to zostawiajcie otwarte okienka od piwnic lub garaże bo dla przybłędy to wiele znaczy.
 


Jeżeli posiadamy dom z dużym ogrodem bardzo ważne jest także przygotowanie zwierzęciu paru miejsc, w których mogłoby się schować w cieniu. Podobnie zresztą jak na balkonie, gdzie intensywność promieni słonecznych jest jeszcze większa, ze względu na szyby i metalowe powierzchnie.

Warto również pozostawić otwarte drzwi do łazienki, gdzie na pewno będzie panowała niższa temperatura niż w innych pokojach, bądź na dworze. Podczas naprawdę gorącego okresu koty często wchodzą do wanny, gdzie mogą ochłodzić swoje ciało.Jeżeli pomimo podjętych działań mających na celu poprawienie komfortu kota widać, iż zwierzę w dalszym ciągu się meczy, można także zastosować ręcznik zwilżony zimną wodą i położyć go na czworonoga albo na podłogę. Można także spróbować  spryskać kota niewielką ilością wody, która także poprawi jego samopoczucie i da chwilę odpoczynku od wysokich temperatur. Jeżeli jednak boi się spryskania  warto chłodzić futerko naszego kota choćby niewielką ilością wody wcieraną w ich futro.

 Pamiętajmy, że nadmiar słońca i wysokie temperatury mogą narazić naszego kota na udar słoneczny!__________________

Zapraszam na konkurs u Maskotka i Pieska :) 


3 komentarze:

  1. Nasze koty uwielbiają gorąc nawet taki ale pomagamy tym na zewnątrz. Fajny post. Będziemy Cię odwiedzać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. moje kociaki jedzą mokrą karmę tylko rano potem suchą (Purina One) bardzo im smakuje a też są wybredne i długo szukałam dla nich odpowiedniej. kocurek lubi siedzieć w słońcu ale staram się żeby zawsze miały obok wodę i cień.
    Obserwuję:) fajnie u ciebie.. i dzięki, że nas odwiedziłaś, dzięki temu cię znalazłam;p

    OdpowiedzUsuń